One group of people accept contemporary art as mere home decoration. Another group of people – collectors – can value contemporary art. However, their homes are cluttered and turn into art depositaries. Finally, there is the third group of people who, although not necessarily collectors, have fine pieces of art in their homes that bring them joy and pleasure. The reconstruction of a maisonette in Žižkov was designed to give some fine pieces of art a respectable living space.
Photo: Studio Flusser.
Studio No Architects incorporated two striking paintings into this design, and at the same time this design was incorporated into the two paintings. Number sixty-nine, represented in a painting by Vladimír Houdek, has a special meaning for the owners of this space. This inspiration is evident in the furniture and specially designed heating covers. The unusually rough edges of the paintings are reflected in the kitchen cupboard doors. The paintings’ colors match the colors of the interior – from obvious connections to the discrete ones, such as the color of the wall coating behind the bookshelves.
Photo: Studio Flusser.
The shade behind the bookshelf was mixed to harmonize with the object above the bookshelves – a second painting by Josef Bolf. The elegant melancholy of this piece is thematically referenced by the teardrop-shaped lights and the placement of this painting. It was visually connected to a large waterfall painting that can be seen on a block of flats through the living room window, designed by Patrik Hábl.
Photo: Studio Flusser.
One cannot escape from artists, but artists are not the main focus here. It is a simple living space for a family who understands art and wants to appreciate and enjoy it. Designing an interior where contemporary art is not just replaceable decoration goes hand in hand with solving many practical problems, such as kitchen or closet enlargement, covers of domestic technologies such as plumbing, office space creation, etc.
First level plan.
The flat has been completely reconstructed – the layout, sanitary hardware and covers have been changed, the heating modified, and an air conditioning unit has been added. A new set of stairs connects the floors, illuminated with some sacral lighting. The furniture is custom-made, starting from the bed, through to the cupboards and dining table.
Photo: Studio Flusser.
Šedesát devět
Zdaleka nikoliv pouze slavnou sexuální pozici reprezentuje číslo 69 zakódované v celém tomto interiéru. Ani jeho barvy nejsou nahodilým výběrem architekta. Inspirací jsou tentokrát obrazy.
Někdo současné umění chápe jako pouhou bytovou dekoraci. Pak jsou tu sběratelé, kteří jej sice umí ocenit, ale mají své bydlení často zaskládané uměleckými díly natolik, že se z něho stává depozitář. A pak jsou lidé, kteří sice nejsou nutně sběratelé, ale přesto si pořídí jednotky kvalitních děl pro své potěšení a jsou připraveni dát jim ve svém životním prostoru důstojné místo. Právě pro takové jsme navrhli rekonstrukci mezonetového bytu na Žižkově.
Photo: Studio Flusser.
Do návrhu jsme zakomponovali dvojici výrazných obrazů a současně jsme návrh zakomponovali do obrazů. Šedesát devítka vykukuje z kapotáží topení i z nábytku, ale především je zastoupena přímo v obraze Vladimíra Houdka, který má pro majitele zvláštní význam včetně právě uvedeného čísla samotného. Nezvykle divoce tvarované okraje obrazu se zas třeba propisují do zakončení dvířek od kuchyňské linky. Setkání barevnosti obrazů i interiéru mluví samo za sebe. Kromě zřejmých vztahů jsou tu i ty méně nápadné jako je odstín stěrky za knihovnou. Ten byl namíchán tak, aby souzněl se zde umístěným obrazem Josefa Bolfa. K jeho noblesní melancholii odkazují svítidla ve tvaru slz, ale třeba i umístění v ose výhledu na Vodopád na slepé stěně žižkovského paneláku od Patrika Hábla. Před umělci zde není úniku, ale o umělcích to zde není. Jde o jednoduché bydlení pro mladou rodinu, která umění rozumí, umí jej ocenit a poradovat se z něj. Vytvoření interiéru, kde současné umění není zredukováno na zaměnitelnou dekoraci, jde samozřejmě ruku v ruce s řešením řady praktických problémů jako je rozšíření kuchyně či šatny, kapotáže technologií, vznik pracovny atd.
Byt jsme kompletně zrekonstruovali. Došlo k úpravě dispozice, výměně sanity, byly vyměněny veškeré povrchy, upraveno vytápění, doplněna klimatizace, přestavěno schodiště a k němu doplněno i trochu sakrálního osvětlení. Nábytek je navržen na míru – od postele přes skříně po jídelní stůl.
Photo: Studio Flusser.